List prof. Bogusława Pazia w sprawie wypowiedzi Olgi Hnatiuk
Wysłany z Wrocławia do Ministerstwa Spraw Zagranicznych.Szanowni Państwo!

Zwracam się z zapytaniem o charakter działalności w obszarze polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych pani prof. Olgi Hnatiuk, która do niedawna była I Radcą Ambasady Rzeczpospolitej Polski na Ukrainie.

Chodzi w szczególności o jej działalność wymierzoną w polskie inicjatywy skierowane na rzecz informowania o ludobójstwie, jakiego dopuściły się ukraińskie formacje faszystowskie: OUN-UPA, SS-Galizien i in. na polskiej ludności cywilnej w czasie II Wojny na terenach Kresów południowo-wschodnich II RP. Zdaniem tej przedstawicielki Państwa Polskiego niedopuszczalne jest mówienie o “rzeziach” na polskiej ludności dokonywanych przez ukraińskich faszystów, choć piony śledcze IPN w prowadzonych śledztwach zbrodnie dokonywane przez tych faszystów kwalifikują jako LUDOBÓJSTWO. – Podaję następujące źródło:

http://www.polskiekresy.pl/index.html?act=nowoscifulldb&id=122

Do listu załączam materiały w wersji PDF tomu, którego jestem redaktorem – w wersji książkowej ta publikacja ukazała się w końcu stycznia br. pod tytułem „Prawda historyczna a prawda polityczna w badaniach naukowych. Ludobójstwo na Kresach południowo-wschodnich Polski w latach 1939 – 1946” 448 ss. Wrocław 2011. Znajdą Państwo w tym tomie oficjalną prawną wykładnię tych zbrodni. – Kwalifikacja “ludobójstwo” jest kategorią prawa międzynarodowego i nie ulega przedawnieniu. Ktoś kto pełni(ł) funkcję I Radcy Ambasady RP powinien o tym wiedzieć!

Prosiłbym o ustosunkowanie się do wypowiedzi p. Hnatiuk i o odpowiedź na pytanie, jak to się stało, że przedstawiciel Państwa Polskiego podziela poglądy ukraińskich nacjonalistów wymierzone w podstawowe interesy dotyczące polskiej polityki i prawdy historycznej.

Z wyrazami poważania

Prof. dr hab.. Bogusław Paź (Uniwersytet Wrocławski)

Do wiadomości:

ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski

Organizacje Kresowe

Redakcja “Naszego Dziennika” 

 

Credit: zaleski.pl

Notka. Podany link wykazuje kłopoty z załadowaniem. Podaję odnośnik alternatywny:

polskiekresy.info

ornament