kaczanowski

dr Iwan Kaczanowski | ks. Tadeusz Isakowicz – Zaleski

Nowa analiza dr. Iwana Kaczanowskiego, ukraińskiego naukowca z Uniwersytetu Ottawskiego w Kanadzie. Miałem okazję rozmawiać z nim osobiście w listopadzie ubr., w czasie swego pobytu w Ottawie. To bardzo rozsądny i wyważony w swych analizach człowiek. Urodził się on w 1967 r. w Łucku na Wołyniu. Z kolei jego matka pochodziła z okolic Chełma na Lubelszczyźnie. Po odbyciu studiów w Kijowie i Pradze wyjechał do USA, gdzie pracował naukowo na kilku uniwersytetach. Cztery lata temu przeniósł się na Uniwersytet Ottawski.

Jako politolog zajmuje się konfliktami w Europie Wschodniej. Jest autorem kilku publikacji, w tym słynnego wywiadu, w którym na podstawie przeprowadzanych przez siebie badań stwierdza, że tzw. „Niebieska Sotnia” została w dniu 20 lutego br. wystrzelana na Majdanie w Kijowie przez samych nacjonalistów ukraińskich. Nawiasem mówiąc, za prowadzenie swych badań naukowych był szykanowany na Ukrainie. Władze ukraińskie pozbawiły go nawet prawa do rodzinnej nieruchomości, którą odziedziczył po rodzicach.

Dr Katchanowski dość dobrze mówi po polsku, bo naszego języka nauczył się sam w czasach „Solidarności”, aby czytać polskie gazety i słuchać Polskiego Radia. W rozmowie ze mną zapowiedział opublikowanie poszerzonej wersji wspomnianego wywiadu, który będzie wzbogacony o materiały video. Już teraz szykuje się kolejna sensacja, która idzie w poprzek oficjalnej wersji lansowanej przez obecny rząd Ukrainy. Publikacja ta będzie przetłumaczona także na język polski i opublikowana na niezależnych portalach internetowych.

W rozmowie ze mną dr Katchanowski zapowiedział także publikację wielu nieznanych dotąd dokumentów, dotyczących ludobójstwa dokonanego przez UPA i policję ukraińską na Wołyniu i Kresach.

Czytaj całość analizy:

Większość zabitych na Majdanie to ofiary uzbrojonych aktywistów

Raport na stronie AcademiaEdu

ks. Tadeusz Isakowicz Zaleski