Data publikacji : 06.11.2015

KOMUNIKAT Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska z dnia 6 listopada 2015 r. w sprawie wiarygodności danych o jakości powietrza na z potralu aqicn.org i innych

W związku z rosnącą ilością stron internetowych i aplikacji na smartphone’y prezentujących dane o jakości powietrza informuje, że mogą one podawać niewiarygodne dane.

WIOŚ w Warszawie nie udostępnia wyników pomiarów większości z tych stron i aplikacji oraz nie posiada wiedzy co do sposobu, w jaki dane z wojewódzkiego systemu zbierania danych mogą do nich trafiać.

Przykładem wprowadzania w błąd jest portal AQICN (http://aqicn.org). Wskazuje na to m.in. wyświetlanie bieżących danych pochodzących ze stacji Warszawa-Krucza, która nie funkcjonuje od początku 2013 roku, jak również pokazywanie wyników pomiarów PM2,5, ozonu i dwutlenku siarki na stacji Warszawa-Marszałkowska podczas gdy nie ma tam takich analizatorów.

WIOŚ w Warszawie udostępnia dane do dalszej publikacji:

Jednak WIOŚ w Warszawie nie ponosi odpowiedzialności za treści tam publikowane.

Zachęcamy do korzystania bezpośrednio z naszej strony internetowej, na której prezentujemy wyniki pomiarów (http://sojp.wios.warszawa.pl). Należy jednak pamiętać, że dane o jakości powietrza na bieżąco przekazywane ze stacji pomiarowych na portal WIOŚ w Warszawie  nie są zweryfikowane. Weryfikacja danych pomiarowych przez pracowników WIOŚ w Warszawie jest prowadzona systematycznie, ale ostateczna weryfikacja następuje dopiero po roku kalendarzowym w którym prowadzony był pomiar.

Aktualne i wiarygodne dane o jakości powietrza dla całej Polski można za to znaleźć na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska powietrze.gios.gov.pl.

Już wkrótce mobilna aplikacja powietrzna !

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, aby ułatwić dostęp do aktualnych danych o stanie powietrza w Polsce, przygotowuje aplikację na telefony komórkowe. Będzie gotowa w najbliższych tygodniach.

Credit: wios.warszawa.pl

 

kacio