Uroczystość zjednoczenia

partyj PPR i PPS

w Strykowie

dokument

[ tu Uroczystości zjednoczenia partii PPR i PPS w Strykowie]. AP Łódź, KW PPR zespół 1022 sygn. 442 s.83. – spisane na żywo przez członka Miejskiej Rady Narodowej czyli radnego. Przełamują też stereotyp, że każdy milicjant kochał odchodzącą PPR.

 

Z racji uroczystości odbyła się w Strykowie zabawa ludowa urzodzona staraniem Komitetu Międzypartyjnego.Zabawa była z następującymi atrakcjami.

1. Żona burmistrza Bogd. Lenarda – publicznie na sali OSP – wyzwała go od od „skurwy synów, łobuzów, złodziei”.

2. Burmistrz ob. Bogd. Leonard wyrżnął w twarz ob. Stud. komendanta Milicji Obywatelskiej – ten nie był mu dłużny i oddał mu trzy razy. Wtedy burmistrz chwycił za rewilwer – został jednak obezwła dniony przez funkcjonariusza MO Piekar. który chciał go zamknąć do aresztu. Rewolwer odebrano ob. Bogd. Komendant chciał jeszcze nalać burmistrza ale powstrzymał go zawiadowca stacji Marki. – więc tego zawiadowce ugryz w rękę burmistrz. Jeżeli Władze zainteresują się tą sprawą to mogą zauważyć, że zawiadowca stacji ma ślady na lewej ręce.Uwaga – ostrożnie przeprowadzać dochodzenie bo burmistrz gryzie. I wszystko to stało się za to, że Komendant powiedział: ja pierdole PPR.

Pisze to jako osoba niezainteresowana i zwracam się do wyższych Władz Wojewódzkich, aby zrobiły porządek z tym, bo chociaż się pobili i byliby postrzelali, to jednak ani jeden ani drugi nie doniesie tam gdzie trzeba. Oni obaj o jednym wiedzą, a w powiedie mają fory. Ale trzeba by ktoś się zainteresował tymi rzeczami. Świadkami byli: Fiec. Mark. Kowal. Pras. Ludiwcz. Szyma. Kaz.

Stryków,dnia 16.12.1948 r.

Członek Miejskiej Rady Narodowej

 

 

Wszystko ma dawne początki. Np.w r.1948 gdy się jednoczyły partie czyli części.
W jednych powiatach ponad 70% członków PPS dało się zwabić w szeregi, w innych było ich – chętnych z PPS do PZPR zaledwie 30%. Potrzebne były komisje porozumiewawcze, bo nierzadko PPS tworzyła własny komitet założycielski PZPR, a PPR-owcy własny z osobna. Nie wszędzie było jednak tak prosto, za to na pewno głośno i uroczyście.
 ornament