Ukraina chce uznać „banderowców” za uczestników II Wojny Światowej

Projekt ustawy o uznaniu „Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów – Ukraińskiej Powstańczej Armii (OUN – UPA)” za stronę, walczącą o niepodległość Ukrainy w II Wojnie Światowej, został zarejestrowany w poniedziałek w ukraińskim parlamencie.

a

Jak informuje witryna ukraińskiego parlamentu, sześciu poza frakcyjnych deputowanych wprowadziła na rozpatrzenie przez Parlament projekt ustawy „O uznaniu Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii za stronę, walczącą w czasie II Wojny Światowej o wolność i niepodległość Ukrainy” .Tekstu proponowanej ustawy na razie na witrynie Rady nie ma.

W październiku deputowani poprzedniego składu Rady Najwyższej Ukrainy odmówili rozpatrywania projektu ustawy o uznaniu OUN-UPA za kombatanta II Wojny Światowej. Po tej decyzji u ścian Parlamentu, gdzie odbywał się wiec nacjonalistów, rozpoczęły się rozruchy. W stronę pracowników milicji poleciały petardy i świece dymne. Marszałek Rady został zmuszony przed terminem zamknąć posiedzenie z powodu prowokacji.

W tym samym czasie przedstawiciele „Bat’kiwszczyny” („Ojczyzny”- od tł.) oświadczyli wówczas, że projekt ustawy o działalności OUN-UPA obowiązkowo wróci na porządek obrad już nowej Rady. Ukraińska Powstańcza Armia (UPA) została utworzona w październiku (przyjęto uważać datę 14 października) 1942 roku jako zbrojne skrzydło Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), której celem, jak ogłoszono, była walka o niepodległość Ukrainy. UPA działała głównie w Zachodniej Ukrainie i walczyła przeciwko Armii Czerwonej we współpracy z Niemcami.

Po zakończeniu II Wojny Światowej UPA kontynuowała walkę przeciwko władzy sowieckiej. Pod rządami prezydenta Wiktora Juszczenki (lata 2005 – 2010) przedstawiciele OUN – UPA zostali oficjalnie uznani za bojowników o niepodległość. Gloryfikacja UPA i jej przywódców – Stepana Bandery i Romana Szuchewycza – jest krytykowana przez wielu weteranów II Wojny Światowej i polityków, oskarżających banderowców o współpracę z nazistami.

rusvesna.su/news/1417451384

Tłumaczył Janusz Sielicki

2.12.2014 r.

Na portalu „Гражданин-Созидатель”:

Украина хочет признать «бандеровцев» участниками Второй мировой войны

http://www.gr-sozidatel.ru/history/event-5380.html

 

Credit: WolnaPolskaPl

 

kacio