List Otwarty

Historia jest fundamentem wolności

Przed nami  rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Weźmy licznie udział w tradycyjnym marszu z Katedry Wawelskiej, Traktem Królewskim pod Grób Nieznanego Żołnierza na Placu Matejki w Krakowie.

Wojewoda Małopolski Jerzy Miller, zadecydował, że w tym roku uroczystości 3 Maja Krakowie nie będą obchodzone pod Krzyżem Katyńskim . Nie będzie  corocznego przemarszu z Wawelu pod Grób Nieznanego Żołnierza i przemówień na placu Matejki. Decyzja wojewody jest niezrozumiała i dla wielu oburzająca.

Oficjalne marsze, z okazji świąt państwowych 3 maja i 11 listopada odbywały się  niezależnie od tego kto był ich organizatorem i kto sprawował władzę. Gromadziły tłumy ludzi. Były okazją do manifestowania szacunku dla historii Polski i jej bohaterów. Miały ogromny wymiar edukacyjny dla młodszych pokoleń. W uroczystościach tłumnie brali udział przedstawiciele różnych organizacji społecznych, politycznych, a przede wszystkim zwykli mieszkańcy Krakowa. Jedynie w czasach PRL-u uroczystości 3 Maja były zakazane.

Dziś Wojewoda Małopolski Jerzy Miller z nadania rządu Platformy Obywatelskiej  odwołuje uroczystości. Chowa się przed społeczeństwem za barierkami. Nie chce pozwolić, aby ludzie mieli okazję zamanifestować swoja miłość i przywiązanie do Ojczyzny. Nie chce z nimi świętować. Czyżby bał się ludzi i publicznych zgromadzeń?


W związku z niezrozumiałą decyzją Wojewody, Prawo i Sprawiedliwość w porozumieniu z Regionem Małopolskim NSZZ Solidarność  oraz Klubami Gazety Polskiej w Krakowie złożyło wniosek o umożliwienie przemarszu  3 Maja Traktem Królewskim z Katedry na Wawelu pod Grób Nieznanego Żołnierza i otrzymało zgodę. Chcemy umożliwić wszystkim tym, dla których tradycja i historia Polski nie jest obojętna do obchodów  Święta Konstytucji 3 Maja w sposób, w jaki czyniliśmy to co roku.

Do pochodu i świętowania zapraszamy wszelkie organizacje polityczne, społeczne oraz patriotyczne, wszystkich mieszkańców Krakowa, turystów, a także władze Krakowa i Małopolski.

Andrzej Adamczyk Prezes Zarządu Okręgowego Prawo i Sprawiedliwość w Krakowie

Ryszard Terlecki Przewodniczący Zarządu Prawo i Sprawiedliwość miasto Kraków

Program uroczystości
10:00 – Msza Święta w Katedrze Wawelskiej
Ok. 11:00 (po Mszy Świętej) – Tradycyjny przemarsz Traktem Królewskim na Plac Matejki
ok .11.20 – po drodze złożenie kwiatów przy Krzyżu Katyńskim
Ok. 12:00 – uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza
(okolicznościowe przemówienia, składanie kwiatów)
3 maja

3 maja