personalnik

Personalnik subiektywny

Nakładem krakowskiego Małego Wydawnictwa ukazała się moja kolejna publikacja. Jest nią „Personalnik subiektywny”. Opisuję w nim postacie z różnych środowisk, które poznałem osobiście. Książka jest wzbogacona licznymi zdjęciami, które do tej pory nie były nigdzie publikowane.

Całkowity dochód ze sprzedaży przekazany będzie na Fundację im. Brata Alberta.

Wprowadzenie

Nie żyję jeszcze zbyt długo, bo zaledwie 57 lat. Urodziłem się i wychowałem w Krakowie, a od ćwierć wieku mieszkam i pracuję w Radwanowicach. Jednak posługa duszpasterska i działalność społeczna zaprowadziły mnie do wielu innych miejscowości,także poza granicami kraju. Dzięki temu na mojej drodze dane mi było spotkać osoby z bardzo różnych środowisk.

Są wśród nich krewni i przyjaciele z lat młodości, w tym też z oazy i wojska; opozycjoniści antykomunistyczni, działacze NSZZ „Solidarność”, politycy, samorządowcy, artyści, pisarze i ludzie mediów; biskupi, księża i świeccy działacze katoliccy; a w szczególny sposób Ormianie, Kresowianie, osoby niepełnosprawne intelektualnie oraz ich rodzice i opiekunowie; dobroczyńcy, pracownicy i wolontariusze Fundacji im. Brata Alberta i innych organizacji charytatywnych. Razem tworzą moją przeszłość ‒ wielobarwną mozaikę charakterów, emocji i moich wspomnień.

Ta książka jest czymś na kształt pamiętnika osobowego, a ponieważ – jest to moje bardzo subiektywne spojrzenie ‒ dlatego nosi tytuł: Personalnik subiektywny. Ze względów osobistych nie opisałem moich rodziców i sióstr, choć w tekście często się przewijają w „cudzych kontekstach”. Jako pracodawca starałem się nie charakteryzować moich obecnych podwładnych z Fundacji im. Brata Alberta i Oświatowego Towarzystwa Integracyjnego, choć dyrektorzy i kierownicy pojawiają się na zdjęciach. Pominąłem wiele nieżyjących już dziś osób, które związane były z Fundacją, gdyż im poświęciłem książkęLudzie dobrzy jak chleb. Świadomie nie wspominam osób, o których musiałbym napisać wyłącznie źle; wyjątek stanowią tylko politycy i celebryci.

Za wszystkie słowa i oceny biorą na siebie pełną odpowiedzialność. Przepraszam za ewentualne nieścisłości w opisie zdarzeń, bo pamięć ludzka bywa czasami zawodna.

Dziękuję wszystkim, którzy dokonali korekt poszczególnych tekstów oraz udostępnili swoje zdjęcia. Szczególnie dziękuję pewnemu księdzu, koledze z wojska, pragnącemu zachować anonimowość, na którego plebanii ‒ spędzając kolejne urlopy ‒ mogłem w ciszy i skupieniu pracować nad Personalnikiem.

 

ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski

 

Harmonogram spotkań autorskich i promocji nowej książki 
„Personalnik subiektywny”.Strona będzie systematycznie uzupełniana o kolejne terminy.  Spotkania są połączone z kwestą i kampanią odpisów 1% na rzecz Fundacji im. Brata Alberta, prowadzącej ośrodki dla osób niepełnosprawnych intelektualnie.

Niedziela, 12 stycznia, g. 14.00 – Wrocław – kościół oo. dominikanów, pl. Dominikański – msza św. ormiańskokatolicka, a po niej spotkanie w dominikańskim refektarzu.

Poniedziałek, 13 stycznia, g. 16.00 – Kędzierzyn-Koźle – Dom Kultury przy ul. Skarbowej 10 – w ramach noworocznego spotkania Kędzierzyńskiego Związku Kresowian.

Czwartek, 16 stycznia, g. 18.00 – Kraków – sala Towarzystwo Gimnastycznego „Sokół” przy ul. Piłsudskiego 25.

Niedziela, 19 stycznia, g. 11.00 – Czerna k. Krzeszowic – Pielgrzymka Duszpasterstwa Hutników z Nowej Huty do sanktuarium Matki Bożej i św. Rafała Kalinowskiego. 

 

 – msza św. w kościele ojców karmelitów,

– spotkanie środowiskowe w klasztorze.

 

Poniedziałek, 20 stycznia, g. 10.00 – Toruń – Teatr „Baj Pomorski” przy ul. Piekarskiej – eliminacje regionalne do festiwalu osób niepełnosprawnych „Albertiana” (podpisywanie książek w holu teatru).

Poniedziałek, 20 stycznia, g. 17.00 – Aleksandrów Kujawski – Dom Kultury przy ul. Parkowej.

Środa, 22 stycznia, g. 17.30 – Kraków – Klub „Pod Jaszczurami” – w ramach spotkanie Krakowskiego Klubu „Gazety Polskiej”.

Czwartek, 23 stycznia, g. 16.00 – Bytom – Centrum Kultury Kresowej przy ul. Moniuszki 13.

Czwartek, 30 stycznia, g. 11.00 – Zgierz – podpisywanie książek w ramach eliminacji do festiwalu „Albertiana” w Gimnazjum nr. 3 przy ul. Leśmiana 3.

Środa, 12 lutego, g. 17.00 – Hrubieszów – Dom Kultury przy ul. 3 Maja – w ramach wykładu o 70. rocznicy ludobójstwa na Lubelszczyźnie i w Małopolsce Wschodniej.

Czwartek, 13 lutego, g. 16.00 – Trzebinia – Dwór Zieleniewskich,

Sobota, 15 lutego. g. 17.00 – Kuklówka Radziejowska k. Warszawy (gmina Radziejowice) – Muzeum Kresów i Lwowa