Szanowny Pan Minister
Prof .Piotr Gliński
piotrZ niedowierzaniem przeczytałem o powołaniu „nowych” ekspertów Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, gdzie wśród rzeczywiście nowych nazwisk w ogromnej większości pozostali ci, którzy mieli bardzo negatywny wpływ na kształt Polskiej Kinematografii. Nie rokuje to nadziei na zmianę kierunku tematycznego z „rozrywkowego” na historyczno patriotyczny podkreślający polską tożsamość kulturową jaką publicznie Pan Minister zadeklarował.
Jednakże osobiście jestem zbulwersowany przedłużeniem tak ważnej funkcji eksperta w PISF osobom kompletnie skompromitowanym, którzy zasłynęli w cenzurowaniu mojego filmu o Rafale Gan-Ganowiczu w roku 1997 o czym informowały media nie tylko w Polsce. Oburzenie społeczne spowodowało, iż w tej sprawie odbyła się nawet debata w polskim parlamencie. W efekcie czego TVP zmuszona została do wyemitowania mojego filmu bez zmian cenzorskich (co ciekawe „złamano wówczas ramówkę”).
Po tak głośnym skandalu, w tzw „wolnej Polsce” owe „autorytety” są nadal hołubione przez wszelkich ministrów odpowiedzialnych za kulturę i media w tym także szefów PISF.
Moim zdaniem wiarygodność i intencje Pana Ministra będą weryfikowane czynami – między innymi KTO będzie reprezentował polską kulturę na wszelkich obszarach a szczególnie kto będzie decydował np o dotacjach wspierających produkcję polskich filmów. Jak na razie „eksperci” tacy jak Paweł Łoziński, Krzysztof Lang czy Andrzej Fidyk – cenzorzy z TVP nie rokują nadziei, by wreszcie w Polsce nadeszły oczekiwane zmiany na kluczowych i decyzyjnych stanowiskach.
Z poważaniem
Piotr Zarębski reżyser i producent filmowy, były ekspert Agencji Produkcji Filmowej
Łódź 20.12.2015
 
Do wiadomości
– media

Credit: ksd.media.pl