Demonstracja w rocznicę napaści sowieckiej

Dołącz!

Warszawski Klub „Gazety Polskiej” zaprasza 17 września, w 74. rocznicę napaści sowieckiej na Polskę na demonstrację pod ambasadą Federacji Rosyjskiej przy ul. Belwederskiej 49. Początek o godz. 18.

17 września 1939 r. ZSRS (bez określonego w prawie międzynarodowym wypowiedzenia wojny) dokonał napaści zbrojnej na Polskę, będącą od 1 września 1939 r. w stanie wojny z III Rzeszą.

Oficjalny pretekst agresji był zawarty w przekazanej o godzinie 3.00 w nocy 17 września przez zastępcę Ludowego Komisarza (ministra) Spraw Zagranicznych Potiomkina ambasadorowi RP w ZSRS Wacławowi Grzybowskiemu nocie dyplomatycznej. Zamieszczono w niej niezgodne z prawdą oświadczenie o rozpadzie państwa polskiego, ucieczce rządu polskiego, konieczności ochrony mienia i życia zamieszkujących wschodnie tereny polskie Ukraińców i Białorusinów oraz uwalnianiu ludu polskiego od wojny. W konsekwencji ZSRS uznał wszystkie układy zawarte uprzednio z Polską (w tym traktat ryski z 1921 roku i pakt o nieagresji z 1932 roku) za nieobowiązujące – zawarte z nieistniejącym państwem. Dlatego też odmawiano np. wziętym do niewoli polskim żołnierzom statusu jeńców wojennych.

Credit: GazetaPolska

ornament

 

icon-car.pngKML-LogoFullscreen-LogoQR-code-logoGeoJSON-LogoGeoRSS-LogoWikitude-Logo
Belwederska 49, Warszawa, Polska

ładowanie mapy - proszę czekać...

Belwederska 49, Warszawa, Polska 52.210544, 21.026596