Designer: Mariano Fortuny (Spanish, Granada 1871–1949 Venice)

Date: ca. 1930

Culture: Italian

Medium: silk, glass

Credit Line: Brooklyn Museum Costume Collection at The Metropolitan Museum of Art, Gift of the Brooklyn Museum, 2009; Gift of Covington Hardee, 1976

Materiałem, z którego została wykonana kreacja jest jedwab. Jak widać, został on poddany deformacji, co z niezwykle eleganckim i oryginalnym kolorem staje się głównym atutem sukni, o dosyć prostym fasonie, z dołem sięgającym prawie ziemi, lekko odsłaniając powierzchnię wystających stóp, wykończonym zwykłym przeszyciem podwiniętego materiału.

Tkanina idealnie opływa kształt ciała. W pasie znajduje się sztywna przewiązka z jedwabnej, grubszej i dość szerokiej taśmy, która stanowi niezwykle ciekawą ozdobę, stając się zarazem konkretnym akcentem całości kreacji.  Na taśmie motyw roślinny w kolorze przytłumionej zieleni na tle pomarańczu o odcieniu zdecydowanie delikatniejszym, lecz utrzymanym w tej samej tonacji, co cała suknia.

Interesujące, wręcz zjawiskowe są rękawy. Nie dość, że sama faktura stanowi już niezwykłą ich wartość, ponadto nakładają się dodatkowo marszczenia, wynikające z podpięć materiału pod wspólną linię zewnętrznej krawędzi rękawów, która zostaje urozmaicona średniej wielkości, przeźroczystymi koralikami. Taki przesyt formy i faktury świetnie równoważy czystość stylowa dekoltu.

Całość, moim zdaniem, stanowi zestaw niezwykle stylowy i oryginalny,  a przez to odważny i wymagający sporej śmiałości, by go wybrać i zabłysnąć.